През декември РИОСВ – Пловдив установи най-много нарушения на екологичното законодателството в сектор „води“
Дата на публикуване: 11.01.2024 190
През последния месец на миналата година за констатирани административни нарушения на законодателството по опазване на околната среда Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ - Пловдив) е предприела редица административнонаказателни действия, като е съставила редица актове за установените нарушения.
Отново най-много са нарушителите в областта на водите. Експерти на РИОСВ – Пловдив вследствие на проведен мониторинг са установили, че съдържанието на вредни и опасни вещества в отпадъчните води, зауствани във водни обекти от предприятие за съхранение и преработка на плодове и зеленчуци в с. Стряма, общ. Раковски и от винарска изба в гр. Съединение са с по-високи от допустимите норми. Консервна фабрика в гр. Перущица не е изпълнила условие от разрешителното за заустване да изгради и въведе в експлоатация пречиствателна станция за отпадъчни води.
На предприятие за млекопреработка в гр. Стамболийски е наложена текуща месечна санкция за изпускане в атмосферния въздух на отпадъчни газове с концентрация на азотни оксиди над нормата. От дружеството ще трябва да я заплащат ежемесечно до преустановяване на нарушението.
Физическо лице е с връчен акт за нарушение на Закона за биологичното разнообразие, тъй като при акция е установено незаконно притежаване на защитени видове пойни птици от видовете щиглец и елшова скатия.
Служители на РИОСВ – Пловдив са съставили актове и на две дружества, след като не са изпълнили дадени им предписания, свързани с прилагането на екологичното законодателство относно контрола на опасностите от големи аварии, които включват опасни вещества (Севезо).
За непредоставяне в срок на изискана от екоинспекцията информация във връзка с извършен трансграничен превоз на отпадъци на две дружествата са изпратени покани за съставяне на актове.
На община Пловдив също е връчен акт за неизпълнение на условие в издаденото комплексно разрешително за депото за неопасни отпадъци в с. Шишманци.
През декември пловдивската екоинспекцията е разгледала и извършила процедури по оценка на въздействието върху околната среда на 178 инвестиционни предложeния, планове, програми и проекти, касаещи бизнеса, местната власт и държавните горски стопанства, включително и такива, с които се кандидатства по различни финансови механизми. За осигуряване на обществен достъп и публичност на информацията на интернет страницата на РИОСВ - Пловдив са публикувани 359 документа.