РИОСВ – Пловдив отчита 393 проверки и 16 акта за екологични нарушения през юни
Дата на публикуване: 09.07.2025 14

През юни 2025 г. експертите на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ – Пловдив) извършиха 393 проверки. В резултат на контролната дейност са издадени 40 предписания за отстраняване на установени нарушения и са съставени 16 акта по отношение на компонентите въздух, води и управление на отпадъците.
Два от актовете са съставени на кмета на Община Пловдив въз основа на анализа на отчета за изпълнение на мерките за 2024 г., представен в края на март 2025 г., съгласно Програмата за подобряване на качеството на атмосферния въздух. Единият акт е за неизпълнение на задълженията по организиране на изпълнението на мерките, а вторият – заради непостигане на целевото средногодишно ниво на замърсителя „бензо(а)пирен“.
Актове за нарушения на Закона за чистотата на атмосферния въздух са съставени и на автосервиз и месопреработвателно предприятие в Асеновград.
Нарушения на Закона за водите са констатирани при проверки в автомивка в с. Граф Игнатиево, автокъща в с. Радиново и кланица в с. Бенковски, община Марица.
По отношение на управлението на отпадъците са съставени актове както на предприятия, така и на общини от Пловдивска област. Срещу кметовете на Хисаря и Брезово са предприети административнонаказателни действия поради бездействие за предотвратяване на нерегламентирано изхвърляне на отпадъци.
Наложена е имуществена санкция от 10 000 лева на кмета на Община Карлово за неизпълнение на условие, поставено в Комплексното разрешително на Регионалното депо за неопасни отпадъци за общините Карлово и Хисаря. При проверка през април е установено, че отпадъците в Клетка № 3 не са уплътнени и запръстени, а извън площадката има разпилени найлонови торбички.
Глоба от 3 000 лева е наложена и на кмета на Асеновград за неизпълнение на мерки срещу нерегламентирано замърсяване с отпадъци.
В рамките на отчетния период са постъпили 69 сигнала и 40 жалби от граждани и организации. Значителна част от тях засягат заплахи за биологичното разнообразие – бедстващи или незаконно отглеждани животни и други случаи, при които има риск за дивата природа. Всички сигнали са разгледани с необходимото внимание. За лечение в Спасителния център за диви животни в Стара Загора са изпратени над 20 птици от различни защитени видове – кълвач, лястовица, бял щъркел, кукумявка, керкенез, горска ушата сова, чухал, както и един прилеп.