РИОСВ - Пловдив

Регионална инспекция по околната среда и водите - Пловдив

Официален сайт

РИОСВ - Пловдив слайд 1

РИОСВ – Пловдив: туканът и папагалите на коледния базар в Пловдив са законно притежавани


Дата на публикуване: 20.12.2024 42


Експерти на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ – Пловдив) извършиха проверка на търговец, предлагащ фотографски услуги – фотосесии с притежавани от него екзотични птици в една от коледните къщички до Ледената пързалка в центъра на Пловдив. Проверката беше инициирана след подаден сигнал от загрижен гражданин, който изрази притеснение, че търговецът не притежава необходимите документи за притежаваните от него пъстри пернати.

Птиците са 4 на брой – екземпляри от видовете  току тукан, какаду алба, жълтокрила ара и жълтосиня ара. По време на контролната проверка на място и при проверка на представените документи, експертите на РИОСВ – Пловдив установиха, че притежателят на птиците има издадени регистрационни карти за тях от РИОСВ по местожителството му, животните са законно придобити съобразно националното и международното законодателство. Те са във видимо добро общо състояние.. Документите отговарят на изискванията на Закона за биологичното разнообразие и Конвенцията по международната търговия със застрашени видове (CITES), което потвърди законността на притежаването на екзотичните птици.

РИОСВ – Пловдив продължава да следи стриктно спазването на екологичното законодателство и предприема необходимите действия за защита на биологичното разнообразие и предотвратяване на незаконната търговия с животни.

Конвенцията CITES e международно споразумение, което понастоящем включва 175 държави от целия свят. Тя има за цел да гарантира, че международната търговия с екземпляри от диви животни и растения няма да застраши тяхното оцеляване в природата.

Туканът е защитен вид по CITES. Тукани, като Ramphastos toco (класически тукан) и още 9 други видове от рода Ramphastos, са включени в Приложение II на CITES. Това приложение обхваща видове, които не са непременно застрашени от изчезване, но търговията с тях трябва да бъде строго регулирана, за да се избегне заплаха за тяхното оцеляване в природата. Това означава, че търговията с тези птици изисква съответни разрешителни и трябва да се извършва при стриктно спазване на правилата и условията, установени от CITES.