РИОСВ - Пловдив

Регионална инспекция по околната среда и водите - Пловдив

Официален сайт

РИОСВ - Пловдив слайд 2

Информация за разположението на станциите за качеството на въздуха в Пловдив и къде всеки може да следи резултатите от мониторинга


Дата на публикуване: 09.10.2024 121


 

По повод публикации с противоречива и неточна информация относно разположението на пунктовете за мониторинг на качеството на атмосферния въздух в град Пловдив и следвайки принципите си за прозрачност на работата пред гражданите, Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ - Пловдив) внася яснота по този въпрос.

Качеството на атмосферния въздух (КАВ) се следи чрез пунктовете за мониторинг на въздуха, които са част от Националната система за мониторинг на околната среда (НСМОС). Тези пунктове се разполагат изцяло съгласно изисквания, посочени в Наредбата за норми за серен диоксид, азотен диоксид, фини прахови частици, олово, бензен, въглероден оксид и озон в атмосферния въздух, която транспонира в националното законодателство Директива 2008/50/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2008 г. относно качеството на атмосферния въздух и за по-чист въздух за Европа. Регионална лаборатория – Пловдив (РЛ - Пловдив) като териториално звено на Главна дирекция „Лабораторно-аналитична дейност“ в Изпълнителната агенция по околна среда извършва вземане на проби и последващото им изпитване с цел поддържане на актуална информация за състоянието на въздуха и подпомагане на РИОСВ. РЛ - Пловдив е акредитирана изпитвателна лаборатория съгласно БДС ЕN ISO 17025:2018.

Към момента на територията на гр. Пловдив са разположени 2 пункта от НСМОС, представляващи две автоматични измервателни станции (АИС) – АИС „Каменица“ и АИС „Тракия“. При определянето на площадките на пунктовете за мониторинг се отчитат конкретните условия на предоставените от съответната община терени, както и следните фактори, които могат да бъдат взети предвид: изисквания, свързани с териториалното планиране, наличие на електрозахранване и телефонни комуникации, сигурност, необходимост от съвместно разполагане на пунктовете за вземане на проби за различни замърсители и др.. Съгласно изискванията на европейското и националното законодателство разположението на пунктовете за мониторинг подлежи на периодичен преглед, тоест законодателството допуска, че с времето са възможни промени в обстоятелствата, които да налагат коригиращи действия.

АИС „Каменица” е класифицирана като градски фонов пункт. Разположена е в централната градска част на гр. Пловдив, в парк „Каменица“, в зона с предимно жилищни сгради и средно натоварен автомобилен трафик. Измерването на качеството на атмосферния въздух от АИС „Каменица” стартира  през м. януари 2007 година. Преди този период станцията е била позиционирана на ул. „Капитан Райчо“ и се е наричала АИС „Евмолпия“. Причината за преместването й е, че с Решение на общинския съвет от 2002 г. е одобрен проект за изменение на ПУП-ПРЗ, в резултат на което теренът, на който е ситуирана АИС вече не е общинска собственост.

 

АИС „Тракия” отговаря на условията за транспортноориентиран пункт. Разположен е в зона с натоварен автомобилен трафик, на кръстовището на бул. "Освобождение" и ул. "Съединение". Наблюдаваното замърсяване се формира предимно от транспорта и от  индивидуалните системи за отопление. Измерването на качеството на атмосферния въздух от АИС „Тракия“ стартира през м. септември 2015 година. Преди този период станцията се е намирала на кръстовището на бул. „Цар Борис III-ти Обединител“ и бул. „Шести септември“ и се е наричал АИС „Баня Старинна“. Причини за преместването му са инвестиционни намерения на община Пловдив за изграждане на транспортен възел, проведени специфични замервания и заключение на работната група, че местоположението на АИС „Баня Старинна“ не изпълнява изискванията, поставени в Приложение № 6 към чл. 11 от Наредба № 12/2010 година.

 

Гражданите имат осигурен непрекъснат онлайн достъп до информация за показателите, които отчитат автоматичните измервателни станции, състоянието на атмосферния въздух, включително детайлни анализи от следните източници:

При превишаване на алармените концентрации на атмосферните замърсители РИОСВ - Пловдив действа съгласно "Инструкция за информиране на населението при превишаване на установените алармени прагове и показатели"  на МОСВ, като информира съответните ведомства, организации, средства за масово осведомяване и публикува информацията на интернет страницата си.